Menu nawigacji stron
Flash ad ID:19

Z krakowskiego rynku na listę UNESCO

Z krakowskiego rynku na listę UNESCO

Dwa symbole Krakowa – lajkonik i tradycyjna szopka – mogą znaleźć się w rejestrze niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Wniosek w tej sprawie złożyli krakowscy szopkarze, którym wsparcia udzieliło Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Wpis na listę UNESCO otwiera szereg możliwości w zakresie popularyzacji i promocji polskich zjawisk kulturowych poza granicami kraju, a jednocześnie wiąże się z korzyściami finansowymi. To prestiżowe wyróżnienie ułatwi bowiem pozyskiwanie środków na upowszechnianie wiedzy o symbolach krakowskiej kultury oraz  ochronę przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji wykonywania szopek.

Kolorowe budowle, nawiązujące swoją formą do architektury miasta, są obecne na Rynku Głównym już od 1937 roku. Każdej zimy, w pierwszy czwartek grudnia szopkarze składają u stóp pomnika Adama Mickiewicza efekty swojej wielomiesięcznej pracy. Jury ubiegłorocznej, 71. edycji Konkursu Szopek Krakowskich za najpiękniejszą szopkę dużą uznało mierzące ponad dwa metry dzieło Leszka Zarzyckiego. Tę oraz inne prace można jeszcze oglądać na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory do 23 lutego.