Menu nawigacji stron
Flash ad ID:19

Rozbudowa Portu Lotniczego w Balicach

Rozbudowa Portu Lotniczego w Balicach
W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców planami rozwoju lotniska w Balicach, przedstawiamy informacje w niniejszym zakresie, uzyskane od przedstawiciela gminy Zabierzów w Radzie Nadzorczej MPL Kraków-Balice Sp. z o.o. Adama Wójcika.

11 kwietnia została podpisana umowa przez Kraków Airport na budowę nowego terminalu oraz przebudowę i modernizację wewnętrznego układu komunikacyjnego lotniska. Wartość prac wyniesie 368.88 mln zł. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Planowane zakończenie prac przewidziano do końca pierwszego kwartału 2015 r. Inwestycja ma na celu przystosowanie lotniska do obsługi większej liczby pasażerów. Obecnie może ono obsłużyć ok. 3,5 mln podróżnych. Wzrośnie również przepustowość do 1800 pasażerów odlatujących i przylatujących na godzinę.

Obsługa zwiększonego ruchu pasażerskiego wymaga rozbudowy terminalu z obecnych 15 tys. m2 powierzchni do 56 tys. m2. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji nową strefę odpraw biletowo-bagażowych oraz nową salę odbioru bagażu rejestrowanego. Zaprojektowano również scentralizowaną strefę kontroli pasażerów i bagażu podręcznego przeznaczoną dla wszystkich kierunków, co ma znacznie skrócić czas oczekiwania na kontrolę. Powstaną również nowe poczekalnie połączone przejściami nadziemnymi z miejscami gdzie będą zamontowane dwa rękawy do obsługi samolotów, docelowo ma być ich pięć. W obiekcie znajdzie się również ambulatorium, punkt pierwszej pomocy, pomieszczenia dla rodziców z dziećmi, punkty handlowo-usługowe oraz restauracje. Budynek będzie przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych.
W ramach modernizacji infrastruktury operacyjnej portu, zostanie wykonany generalny remont drogi startowej wraz z odwodnieniem i oświetleniem nawigacyjnym. Zostaną również wyremontowane drogi kołowania oraz jest zaplanowana rozbudowa płyty postojowej. W odległej perspektywie kiedy ilość podróżnych przekroczy 9 milionów planuje się budowę pasa startowego, co wiązałoby się z utworzeniem nowego obszaru ograniczonego użytkowania, który mógłby objąć część Szczyglic i Rząski. Biorąc pod uwagę, że z punktu widzenia mieszkańców nie jest to rozwiązanie korzystne ze względu na wzrost uciążliwości- głównie hałasu, Gmina nie popiera takich planów rozwoju i będzie dążyła do tego, aby rozwój lotniska nie odbywał się kosztem interesu mieszkańców.
Niezbędne będzie również dostosowanie wjazdów na teren lotniska oraz wewnętrznych dróg komunikacyjnych. Budowa nowych pasów ruchu, miejsc postoju taksówek i autokarów oraz przystanków komunikacji zbiorowej ma usprawnić ruch wokół portu. W sąsiedztwie terminalu i parkingu wielopoziomowego ma powstać nowy hotel czterogwiazdkowy dysponujący 154 pokojami, centrum biznesowym i salami konferencyjnymi oraz w ramach odrębnej inwestycji stacja kolejowa. Całość ma połączyć nadziemna kryta kładka.
 Fot. M. Franczyk
Tekst  W. Wojtaszek
źródło  www.krakowairport.pl, wizualizację przygotowała: Apa Czech Duliński Wróbel Agencja Projektowa Architektura Sp. z o.o.
2.05.2013 www.twitter.com/krakowairport :
„@KrakowAirport: Kolejny rekord pobity. W kwietniu obsłużyliśmy 310 823 pasażerów, o 8% więcej niż rok temu. Od początku roku wzrost wyniósł 5%.”